Symbol serca w biżuterii - co tak naprawdę oznacza ten popularny motyw?

Symbol serca w biżuterii – co tak naprawdę oznacza ten popularny motyw?

Biżuteria z symbolem serca jest jednym z częściej wybieranych motywów. Obecnie nadawane mu znaczenie jest raczej jednoznaczne i związane z uczuciem i przywiązaniem, jednak dawniej ten symbol był definiowany w sposób bardziej zróżnicowany. W poniższym wpisie poruszymy kwestię pochodzenia symbolu serca, a także tego, jakie znaczenia były mu nadawane.

Znaczenie serca w kulturze

Warto wyjść od tego, skąd bierze się taka uniwersalność i popularność motywu serca. Obok bardzo istotnej roli w ciele, ma na to z pewnością wpływ postrzeganie tego narządu jako źródła emocji oraz uczuć. Intuicyjnie przypisujemy sercu zdolność do miłości, ignorując zdroworozsądkowe argumenty, co dodatkowo pogłębia kultura czy przysłowia. Serce jest dla nas symbolem życia i romantyzmu, nawet gdy to mózg jest właściwym centrum operacyjnym w naszym ciele. Dzięki tym abstrakcyjnym skojarzeniom jest również czymś, z czym łatwiej jest nam się utożsamiać i co chętniej przedstawiano od najdawniejszych lat poprzez zmieniające się motywy serca.

Symbolika serca – pierwsze skojarzenia i przedstawienia

Zanim został stworzony obecny uniwersalny, uproszczony symbol serca, było ono ukazywane w inny sposób. Na starych rycinach i w pierwotnych przedstawieniach zwierząt pojawiały się po prostu czerwone plamy, które były postrzegane jako alegoria serca. Mogły one oznaczać najważniejszy punkt w ciele zwierzyny, lecz do takich rysunków zaczęto z czasem dorabiać teorie mające związek z emocjonalnością i wyższymi uczuciami. Serce stało się tym samym ośrodkiem życia.

 

W starożytnym Egipcie, w ramach bogatej mitologii i pogłębionej wizji życia pośmiertnego, zmarły miał wg podań przekonywać sędziów o tym, że wiódł uczciwe życie Aby to zrobić, wzywał na świadka swoje serce, które kładziono na wadze i na bazie wskazania szalki decydowano o dalszym losie śmiertelnika. Ma to związek ze specyficznym postrzeganiem serca w starożytnym Egipcie. Było tam ono bezpośrednio kojarzone z duszą oraz charakterem człowieka. Na Bliskim Wschodzie serce było przedstawiane na kilka sposobów. Była to forma abstrakcyjna, geometryczna lub zupełnie przyziemna – nieokreślony kawałek mięsa. Z kolei w starożytnym Rzymie symbolika serca była najczęściej oddawana poprzez asymetryczne wzory. W tym okresie zaczęły się coraz częściej pojawiać ozdoby z sercem – amulety oraz innego typu biżuteria. Dla wielu kultur serce było czymś wyjątkowym, miało swoje miejsce w filozofii i religii. Być może to spowodowało, że z czasem zostało stworzone jego uproszczone przedstawienie.

Motyw serca – skąd wzięło się jego obecne graficzne przedstawienie?

Geneza obecnego symbolu uczuć nie jest znana. Teorii i hipotez jest wiele. Poniżej najważniejsze z nich:

  • kształt serca ma związek z cielesnością, kształtami ciała kobiety
  • symbol powstał na bazie wyglądu organu zwierzęcego, te były widywane częściej i powszechniej niż organy ludzkie
  • wygląd serca jest kojarzony z kształtem złączonych szyi łabędzich. Ptaki te według obiegowej opinii łączą się w pary na całe życie i są kojarzone z romantyzmem
  • pierwowzorem kształtu serca ma być sylfion – popularna roślina kwitnąca nad morzem Śródziemnym, również w czasach cywilizacji rzymskiej i greckiej, gdy rodziły się koncepcje dotyczące współczesnego kształtu serca.

Co oznaczają serca?

Poza ogólnym znaczeniem serca, któremu przypisuje się związek z uczuciami i wrażliwością, symbol ten był wiązany z określonymi cechami charakteru. W średniowieczu postrzeganie symbolu serca wyszło poza dotychczasowe ramy. W tej erze kojarzonej z wyznawaniem zasad i honorem, również serce zyskało kilka szlachetnych przymiotów. Były to odwaga, dobroduszność oraz wdzięczność. W ten sposób motyw ten otrzymał kolejne jednoznacznie pozytywne znaczenia, dzięki którym rosła jego popularność.

Serduszko dla Ukochanej/Ukochanego

Biżuteria z sercem to świetny pomysł na prezent dla drugiej połówki, rodzica czy bratniej duszy. Artykuł pokazuje jak uniwersalnym i pozytywnym symbolem jest serce, jednocześnie dowodząc, że nie jest to motyw tak płaski pod kątem znaczenia jak można by przypuszczać.

 

Warto podarować je osobie, która jest dla nas szczególnie ważna – otrzyma zarazem piękną biżuterię i symbol ciepłych uczuć dotyczący waszej relacji. Biżuteria z sercem może być stylowym dodatkiem, który cały czas jest w modzie, a dodatkowo dzięki swojej uniwersalności będzie pasował do różnych stylizacji.