Przetapianie srebra i złota - czyli co zrobić ze starą biżuterią. Gdzie i czy warto?

Przetapianie srebra i złota – czyli co zrobić ze starą biżuterią. Gdzie i czy warto?

Żyjemy w czasach, gdy każdy stara się wyrazić siebie. Jednocześnie coraz bardziej rośnie świadomość, co do możliwości ponownego wykorzystania różnego rodzaju surowców i nadania im drugiego życia. Te dwie tendencje można połączyć i wykorzystać posiadaną, nienoszoną już biżuterię, aby stworzyć coś całkowicie nowego. Ten wpis będzie poświęcony przetapianiu złota oraz srebra na biżuterię, ale nie tylko. Jeśli masz w domu rodzinne kosztowności, które mają dla Ciebie szczególną wartość, warto rozważyć możliwość ich przetopienia. W ten sposób możesz zyskać biżuterię dopasowaną do Ciebie, która powstanie z czegoś, co darzysz sentymentem.

Przetapianie srebra

Tak srebro jak i złoto można poddać recyklingowi i przetopić. Jest to dobra wiadomość dla osób szukających metod na upłynnienie niechcianych ozdób. Pierwszym krokiem powinna być jednak sprzedaż, z uwagi na mniejszą utratę wartości. Jeśli nie chcemy korzystać z tej możliwości lub np. przedmioty są za bardzo zniszczone, aby oddać je do lombardu, srebro można przekazać na przetopienie. Z uwagi na stopień skomplikowania tego procesu, nie radzimy podejmować prób topienia srebra w domu.

Jak przebiega przetapianie srebra?

Jest to proces wymagający bardzo wysokiej temperatury – niemal 962 stopni Celsjusza. Z uwagi na ten fakt, jak i konieczność użycia odpowiedniego pieca, proces powinien być wykonywany przez doświadczonego eksperta. W ten sposób biżuterię można z powodzeniem przetworzyć w pełnowartościowy metal. Na tym etapie możemy:
– otrzymać pieniądze za surowiec;
– zdecydować się na odlanie z metalu sztabek w celach inwestycyjnych, jeśli srebra jest wystarczająca ilość;
– zgłosić się do jednego z punktów, oferujących recykling biżuterii. W tym przypadku przekazana biżuteria posłuży do wykonania kolejnego wyrobu.

Przetapianie srebrnej biżuterii – cena i gdzie warto?

Aspekt cenowy będzie uzależniony od wyboru ścieżki, z której chcemy skorzystać. Ciekawą opcją jest przetapianie srebra na biżuterię. Cena zostanie podana przez konkretnego jubilera, który może obniżyć cenę nowej ozdoby, otrzymując od klienta część surowca do jej wykonania. Niektóre zakłady jubilerskie przyjmują przesyłki ze srebrnymi przedmiotami, w zamian oferując voucher na 50zł, do wykorzystania na zakup biżuterii w przyszłości. Jeśli zainteresowała Cię możliwość przetopienia srebra i odlania z niego sztabek, koszt dla klienta waha się w przedziale 200-300 złotych za usługę. W jej ramach finalnie otrzymasz kilka równych sztabek czystego srebra.

Przetapianie złota – jak przetopić złoto?

W poprzednich akapitach wyjaśniliśmy, jak przetopić srebro i jakie korzyści dla osób zainteresowanych mogą z tego płynąć. Analogiczny proces odbywa się oczywiście w kontekście złota. Jest to kruszec z zasady miękki, więc poddanie go wysokiej temperaturze sprawia, że staje się płynny. Złoto ma to do siebie, że jest bardzo wdzięcznym materiałem pod kątem wykonywania kolejnych przedmiotów z tej samej partii kruszcu. Jeśli zadba się o właściwą ilość surowca, przetapianie może się odbywać praktycznie w nieskończoność.

Wyroby z własnego złota – jak są wykonywane?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że gdy przynosimy złoto do jubilera, specjalista nie wykorzystuje do produkcji nowego wyrobu jego, a wcześniej przygotowany surowiec. Wynika to z tego, jak wygląda proces przygotowania stopu, tak by spełniał konkretne wymogi:
– po pierwsze, przetapiana biżuteria może być wykonana ze złota, które różni się wartością próby. Mówiąc prościej, nie każda ozdoba posiada w sobie taką samą ilość kruszcu, dlatego jubiler przygotowuje stop odpowiadający zapotrzebowaniu konkretnego klienta;
– złoto posiada różne odmiany kolorystyczne, a starsze ozdoby po przetopieniu mają intensywniejszą barwę, niż nowsze produkty. Analogicznie jak w poprzednim przypadku, jubiler dostosuje ten aspekt do oczekiwań klienta;
– klient może sobie zażyczyć, by nowa biżuteria została wykonana z użyciem lub bez użycia materiału, który przekazał do przetopienia. Taka prośba również wymaga odpowiedniego działania.

Przetapianie złotej biżuterii – cena i gdzie warto?

Jeśli posiadasz zbiór złotej biżuterii, której już nie nosisz, bądź której naprawa byłaby zbyt kosztowna, przetopienie jest alternatywą wartą przemyślenia. Znaną praktyką jest przetapianie złota na łańcuszek lub jeszcze częściej – na obrączki. Jest to podyktowane kilkoma względami. Po pierwsze, jest to opłacalne. Nawet jeśli waga biżuterii przetapianej nie pozwala na wykonanie w całości nowego produktu, jego cena znacząco się zmniejszy. Po drugie, biżuteria mająca dla nas znaczenie symboliczne, otrzymuje drugie życie. Jest to szczególnie ważne w kontekście rodzinnych kolekcji. Jak dokładnie wygląda kwestia ceny? Każdy jubiler posiada własny cennik, uwzględniający również przetop. Niektórzy z nich oferują opcję wykonania biżuterii po dostarczeniu własnego surowca, jedynie w cenie robocizny. Jest to bardzo korzystna oferta. Oczywiście zawsze warto korzystać z zaufanych i polecanych zakładów jubilerskich.

Korzyści z przetapiania srebra i złota

We wpisie wskazaliśmy różne, te mniej i bardziej prozaiczne pobudki do przetapiania kruszców – od sentymentu, poprzez recykling, na opłacalności kończąc. Dodatkowym aspektem jest fakt, że przynosząc surowiec jubilerowi, właściwie od razu wchodzimy w rolę klienta, który chce by dla niego wykonać specjalny projekt. Dzięki temu, mamy większą swobodę i kreatywność w zleceniu nietypowej ozdoby. Może to być dodatkowy plus i bodziec dla osoby, która ceni unikalność.