Patyna na złocie - czym jest i jak zwalczać?

Patyna na złocie – czym jest i jak zwalczać?

Każdy posiadacz złotej biżuterii przykłada wagę do tego, jak prezentują się jego ulubione dodatki. Niezależnie od tego czy jest to pierścionek, bransoletka czy kolczyki – wszystkie z biegiem czasu mogą stracić swój blask, dodatkowo zmieniając swój kolor na zielonkawy. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest uciążliwa patyna i jak z nią walczyć.

Co to jest patyna?

Biżuteria, podobnie jak każdy przedmiot, jest podatna na wpływ czynników zewnętrznych. Jednym z nich jest korozja. Jest to proces chemiczny, który dotyka przedmiotów z miedzi i jej stopów, sprawiając, że pojawia się na nich charakterystyczny, niechciany nalot – patyna.
Jakościowe, czyste złoto bez domieszki innych metali, jest bardzo odporne i dzielnie znosi próbę czasu. W większości przypadków, do produkcji używane są jednak stopy, co wpływa zarówno na końcową cenę, jak i właściwości produktu. Jest to bezpośrednia przyczyna podatności złotej biżuterii na korodowanie, a co za tym idzie pojawianie się na niej patyny.

Jak rozpoznać patynę?

Patyna – inaczej zwana śniedzią lub grynszpanem szlachetnym, to raczej niechciany gość w kontekście naszej biżuterii. Wyjątkiem jest celowe postarzanie biżuterii, czyli proces patynowania, w którym efekt zaśniedzenia jest dokładnie tym, czego oczekuje rzemieślnik i jego klient. Najszersza grupa odbiorców preferuje jednak dbałość i stara się jak najdłużej zachować naturalne walory estetyczne złota. O ile proces całkowitej korozji jest długi i może trwać wiele lat, jego pierwsze oznaki mogą pojawić się już po kilku miesiącach. Na złocie pojawia się nalot, którego barwa najczęściej jest zielonkawa, ale może też być szara lub brunatna. Jeśli zauważysz że złoto śniedzieje, jest to sygnał, że już na tym etapie warto podjąć odpowiednie kroki.

Jak przygotować się do usuwania patyny?

Gdy już stwierdzimy obecność niechcianego osadu, warto sobie uświadomić, że istnieje szereg skutecznych sposobów na jego usunięcie. Część czynności wykonamy przy użyciu łatwo dostępnych środków domowych. Pamiętajmy o delikatnych środkach czyszczących, detergencie oraz miękkiej szmatce lub gąbce. Trudność doczyszczenia biżuterii będzie oczywiście zależna od tego, o jak daleko posuniętej korozji mowa. W trudniejszych przypadkach konieczne może się okazać sięgnięcie po profesjonalny preparat lub pomoc jubilera. Poniżej zamieszczamy metody, które w wielu przypadkach będą skuteczne i pomogą usunąć jasnozielony nalot na wyrobach z miedzi.

Skuteczne domowe metody na zaśniedziałe złoto

Z pomocą w usuwaniu osadu z patyny przychodzą uniwersalne środki, takie jak sok z cytryny, soda oczyszczona, sól czy ocet.

– metoda nr 1 – przetnij cytrynę na pół i posyp ją solą. Użyj tak przygotowanej połówki owocu do przetarcia biżuterii. Właściwości kwasu cytrynowego sprawią, że ślady nalotu po chwili powinny zacząć znikać;
– metoda nr 2 – kolejna metoda polega na przygotowaniu roztworu z wrzątku, soli i sody. Zanurz w mieszance złotą ozdobę i pozwól, by czas pracował na twoją korzyść. Po upływie 2-3 godzin, z wody wyjmiesz odświeżoną i prawdopodobnie pozbawioną patyny biżuterię;
– metoda nr 3 – wymaga przygotowania pasty, którą będziesz aplikować na skorodowany fragment. Wymieszaj sok cytrynowy z sodą oczyszczoną tak, by uzyskać gęstą konsystencję. Następnie korzystając ze szmatki/ miękkiej szczoteczki wcieraj pastę. Na sam koniec koniecznie wypłucz ozdobę z resztek czyszczącej mieszanki pod bieżącą wodą.

Jak zapobiegać niszczeniu biżuterii?

Zarówno w przypadku patyny jak i innego rodzaju uszkodzeń, bardzo ważnych jest kilka zasad:

1. Wybór lepszego jakościowo metalu (wysoka próba, ograniczanie stopów) zagwarantuje Ci jako użytkownikowi większą trwałość i lepszą jakość biżuterii. Mają na to bezpośredni wpływ właściwości chemiczne i fizyczne złota.

2. Kontakt biżuterii z chemią – chodzi o wszelkiego rodzaju kosmetyki, które na co dzień wchodzą w reakcję z kruszcem. Prosta rada, to aplikować je przed założeniem biżuterii.

3. Dbałość o przechowywanie biżuterii – najlepiej trzymać ją w zamknięciu. Informacja szczególnie ważna w kontekście patyny – złoto szybciej ulega korozji gdy jest przechowywane na zewnątrz, więc skutecznym sposobem na utrzymanie go dłużej w dobrej kondycji, są szczelne woreczki strunowe.