Na której ręce nosi się bransoletkę?
Bransoletki są nie tylko modną ozdobą, ale także elementem biżuterii, który może być nośnikiem symbolicznego znaczenia. Wiele osób zastanawia się, na której ręce nosi się bransoletki – czy istnieją konkretne, określające to zasady? W poniższym artykule przyjrzymy się tej kwestii i postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Czy ręka, na której nosimy ozdobę, ma znaczenie?
Każdy, kto posiada w swojej kolekcji biżuterię, staje od czasu do czasu przed dylematem, jak wkomponować ją w konkretny outfit, tak by całość tworzyła odpowiedni, zbalansowany efekt. Należy zastanowić się nad doborem biżuterii do konkretnej okazji, stroju, a jeśli celujemy w ozdoby pojedyncze – takie jak pierścionki czy bransoletki – także nad tym, na której ręce będą się one znajdować. Warto pamiętać o tym, że poza samym wyglądem ozdoby znaczenie może mieć również jej umiejscowienie.
Bransoletka na lewej ręce – swoboda czy szczególne znaczenie?
Ozdobom noszonym na lewej ręce przypisuje się rozmaite właściwości – zdolność do przyciągania pozytywnej energii, pomoc w odnajdywaniu wewnętrznego balansu, a na poprawie intuicji skończywszy. Są to jednak wyjaśnienia ze sfery symboliki i mistyki. A co z warstwą praktyczną? Noszenie bransoletki na lewej ręce to najczęściej domena osób praworęcznych – taki wybór jest podyktowany wygodą i brakiem skrępowania ruchów wiodącej ręki, którą wykonuje się najwięcej czynności. Istnieje również spora grupa osób, które noszą bransoletkę na lewej ręce z uwagi na utarte przyzwyczajenie związane z tradycyjnie noszonym na tej ręce zegarkiem.
Co symbolizuje bransoletka na prawym nadgarstku?
Prawa ręka w przeszłości uchodziła za tę silniejszą i bardziej sprawczą – stąd choćby określenie, że ktoś jest czyjąś „prawą ręką”. Z uwagi na to noszenie bransoletki na tej ręce jest postrzegane jako okazanie siły, a ponadto ma manifestować ekspresję i niezależność. Wszystkie te składowe mogą pomóc osobie noszącej bransoletkę w budowaniu pewności siebie. Warto jednak pamiętać, że te interpretacje bazują na pewnych uproszczeniach, a ostateczna ocena należy wyłącznie do użytkownika i jego preferencji.
Czy można nosić bransoletki na obu rękach?
Obecne trendy w modzie pozwalają na to by zaszaleć i szukać własnych sposobów wyrażenia siebie – również poprzez zakładanie większej liczby ozdób tego samego rodzaju. Warto tutaj zwrócić uwagę na zasadę zachowania równowagi i unikania przesytu. Dobierając dodatki do outfitu, nie chcemy stworzyć wrażenia przypadkowości ani tym bardziej przyćmić nimi swojego ubioru. Aby tak się nie stało, chcąc nosić bransoletki na obu rękach, dobierajmy je tak, by różniły się stylem, materiałem lub stopniem ozdobności. Chodzi o zaznaczenie celowości doboru konkretnych ozdób i stworzenie efektu kontrastu, który świetnie sprawdza się w modzie. Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kilkoma pojedynczymi, łączonymi ze sobą bransoletkami, czy też z całymi gotowymi setami.
Bransoletka na ręce – wybór uzależniony od konkretnej okazji
Dobór ozdób zawsze musi uwzględniać konkretną okazję i wpisany w nią dress code. W przypadku wyjść ze znajomymi obowiązujące zasady będą swobodniejsze, zwłaszcza jeśli wybierasz się na imprezę lub koncert. W takim przypadku ubiorem rządzi fantazja i chęć zamanifestowania swojego przywiązania do wolności, danego gatunku czy artysty – tutaj ograniczenia w ilości nie mają racji bytu. Zupełnie inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku outfitów służbowych – jedna wyraźna, acz subtelna bransoletka z zawieszką, założona na jedną z rąk, w zupełności wystarczy.
Jak nosić bransoletkę razem z zegarkiem?
Nad tą kwestią zastanawia się wiele osób. Połączenie różnego rodzaju ozdób może stanowić wyzwanie, ale zastosowanie kilku prostych zasad pomoże Ci w uzyskaniu odpowiedniej kompozycji:
- kierując się zawsze bezpieczną zasadą równowagi, możesz po prostu założyć zegarek na lewą dłoń, a bransoletkę na prawą;
- jeśli jesteś fanką łączenia ze sobą dodatków i posiadasz delikatny zegarek, bez problemu możesz do niego dołożyć na lewy nadgarstek bransoletkę. Jej styl oraz ozdobność dobierz, oceniając która z ozdób ma być tą główną;
- ozdoby możesz zestawić kontrastowo lub tak, by poszczególne elementy ze sobą korespondowały, np. barwa bransoletki z kolorem tarczy zegarka;
- na jednej dłoni, zwłaszcza tej z zegarkiem, nie powinno się znajdować zbyt wiele biżuterii – jest to kwestia zarówno wizualna, jak i wagi całej biżuterii, która może po jakimś czasie wywołać dyskomfort.
Bransoletka – na której ręce?
Przy wyborze dłoni, na której ma być noszona bransoletka, można wziąć pod uwagę kwestie symboliki, aspekty praktyczne oraz czysto wizualne. Te ostatnie będą rzutowały na wydźwięk, jaki będzie miała stworzona kompozycja. Biżuteria to sfera, w której każdy wyraża siebie w bliski mu sposób, a więc kwestie takie jak tradycja czy przesądy nie muszą mieć decydującego znaczenia.