Diament a brylant – czym się od siebie różnią?
Te dwa pojęcia prawdopodobnie odpowiadają za większość wyszukiwań dotyczących biżuterii i o dziwo nawet w dzisiejszych czasach, które cechuje łatwy dostęp do informacji, są używane niepoprawnie. Wiele osób stosuje je zamiennie lub przypisuje cechy jednego drugiemu. W takim razie jaka jest różnica między diamentem a brylantem? Tego dowiecie się z poniższego wpisu.
Co to jest diament?
Diament, poza tym, że jest obiektem marzeń i symbolem luksusu, jest naturalnie występującym minerałem. Warto dodać, że bardzo rzadkim, co ma duże znaczenie pod kątem jego niebagatelnej wyceny jako surowca jubilerskiego. Posiada bardzo ciekawą charakterystykę i właściwości – jest najczystszą odmianą pospolicie występującego w przyrodzie węgla, a do tego najtwardszym ze wszystkich minerałów. Wyróżnia go również niespotykana u innych kamieni szlachetnych odporność na czynniki środowiskowe, takie jak kwasy, czy bardzo wysokie temperatury – jest to przecież kruszec powstały w wyniku procesów wulkanicznych. Do jego wytworzenia poza odpowiednimi warunkami termicznymi potrzebne jest jeszcze olbrzymie ciśnienie. Takie okoliczności powstania sprzyjają wyjątkowości. Dodatkowo, diament posiada imponujący współczynnik załamania światła, dzięki czemu po obróbce prezentuje się tak olśniewająco.
Co to jest brylant?
Brylant to tak naprawdę produkt końcowy całego procesu szlifowania, któremu poddawany jest diament. Co ciekawe, wyróżnia się kilka rodzajów szlifu, a tylko szlif okrągły sprawia, że diament faktycznie staje się brylantem. W trakcie pracy specjalisty minerał jest korygowany pod kątem kształtu – samej bryły, jak i krawędzi – oraz jest mu nadawany połysk. Tak przygotowany kamień szlachetny ukazuje pełnię swego piękna i służy jako dodatek do ozdób jubilerskich. Warto dodać, że całość procesu obróbki jest dość skomplikowana i była dopracowywana na przestrzeni wieków aż do czasów współczesnych, gdy mistrzowie w swoim fachu tworzą z niezwykłego materiału prawdziwe dzieła sztuki. Stąd też dysproporcja cenowa między brylantem, a diamentem.
Czy brylant to diament?
Nie każdy diament to brylant – obecnie ponad połowa pozyskiwanych diamentów jest przeznaczana do użytku przemysłowego, a więc służy człowiekowi w zupełnie innym celu niż wizualny. Odwracając sytuację, każdy brylant jest diamentem. Warto w tym miejscu wspomnieć, jak ewoluowało podejście do szlifowania diamentów. Pierwsze próby ich obróbki datuje się na czasy starożytne. Najbardziej zaawansowane cywilizacje Sumerów i Akadyjczyków czyniły pierwsze kroki w tym kierunku, skupiając się jednak głównie na polerowaniu kruszcu. Prawdziwą rewolucję przyniosły czasy od XIV do XVII wieku, kiedy narodził się szlif brylantowy – w tamtym czasie wymagający jeszcze wielu poprawek.
Diamenty o szlifie brylantowym
Rosnące możliwości technologiczne i popyt przyczyniły się do rozwoju szlifów, w tym jego najbardziej zaawansowanej formy – brylantowej. Za prekursora tegoż uznaje się włoskiego szlifierza Vincenzo Peruzziego. Od tego czasu trwały prace nad dalszym udoskonalaniem metod szlifu, obejmujące precyzyjne pomiary, wyliczanie idealnej ilości faset, a nawet kątów, pod którymi najlepiej szlifować diamenty, aby uzyskać perfekcyjny efekt brylancji. Obecnie szlif brylantowy jest najczęściej spotykanym i najbardziej cenionym, jako ukoronowanie sztuki jubilerskiej.
Brylant czy diament – co wybrać?
Skoro omówiliśmy już różnice i jest jasne, czym się różni brylant od diamentu, łatwo wysnuć wniosek, że jubilerzy oferują odpowiednio obrobione kryształy. W ofercie sklepów z biżuterią znajdziecie mnogość wzorów z brylantami, a także asortyment obejmujący inne szlify diamentu. Niezależnie od konkretnego wyboru, biżuteria z tym niezwykłym kamieniem szlachetnym to coś, co warto posiadać w swojej kolekcji.