Cyrkonie – właściwości, znaczenie, cena
W dzisiejszych czasach w jubilerstwie wykorzystywane są najrozmaitsze surowce. W zależności od typu biżuterii i odbiorcy, zastosowanie mają zarówno najbardziej rozchwytywane złoto i srebro, jak i tytan, platyna, na stali chirurgicznej skończywszy. Podobnie wygląda sytuacja z kamieniami szlachetnymi – minęły już czasy monopolu diamentów w biżuterii. Obecnie coraz częściej stosowane są ich syntetyczne odpowiedniki – cyrkonie. Dla niewprawnego oka różnica pomiędzy nimi jest trudna do wychwycenia, co w połączeniu z dużo przystępniejszą ceną cyrkonii sprawia, że zyskuje ona na popularności.
Cyrkonia – co to?
Cyrkonia jest sztucznym kamieniem ozdobnym, wytworem laboratoryjnym, który jest produkowany na szeroką skalę i nie występuje w przyrodzie. Pierwotnie miała za zadanie zastępować diament, czyniąc biżuterię bardziej dostępną dla szerokiej grupy klientów. Z czasem zaczęto uzyskiwać różnobarwne cyrkonie, które są alternatywą dla pozostałych kamieni szlachetnych. Sprawia to, że cyrkonie stały się jeszcze bardziej uniwersalne.
Jakie właściwości posiada cyrkonia?
Cyrkonia jako sztuczny kryształ posiada właściwości, pozwalające na jej szerokie zastosowanie w jubilerstwie. Jest to duża twardość (8,5-9/10 wg skali Mohsa), odporność na uszkodzenia oraz wysoką temperaturę, a ponadto blask porównywalny do tego, jaki posiada diament. W przypadku cyrkonii szklanej, efekt ten uzyskuje się sztucznie, poprzez naniesienie warstwy metalu po jednej ze stron wyrobu. Dzięki temu, cyrkonia zaczyna odbijać światło. Konkretne cechy fizyczne i chemiczne cyrkonii mogą się różnić, w zależności od składników użytych do ich produkcji.
Symbolika cyrkonii
Jak na surowiec syntetyczny i stworzony na potrzeby człowieka przystało, cyrkoniom przypisuje się praktyczność, a ponadto równowagę. Dodatkowo, obiegowa interpretacja mówi o tym, że posiadaczka cyrkonii będzie się cieszyć pomyślnością w realizacji celów, a także większą pewnością siebie.
Z czego uzyskuje się cyrkonie?
Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do produkcji cyrkonii to szkło, kryształ lub tworzywa sztuczne. W zależności od tego z czego wykonana jest cyrkonia, zmienia się ich jakość, a co za tym idzie również wygląd. Najbardziej cenione są cyrkonie kryształowe – uzyskiwane ze szkła z domieszką tlenku ołowiu. Ta odmiana wyróżnia się na tle pozostałych aspektem wizualnym – tworzy najlepszy efekt odbicia światła. Użycie tworzyw takich jak plastik, akryl czy żywica, pozwala na dostosowanie produktu pod kątem wagi, ceny za gram czy kształtu.
Jak odróżnić diament od cyrkonii?
Na pytanie co to jest cyrkonia, najłatwiej odpowiedzieć, że to imitacja diamentu. Tak jest w istocie, bowiem cyrkonie często są stosowane jako tańszy odpowiednik słynnego minerału. Podobieństwo wyszlifowanej, dobrej jakościowo cyrkonii do diamentu jest duże, jednak osoba znająca się na rzeczy wychwyci subtelne różnice. Najważniejsza wynika z samego faktu, iż diament jest naturalny, a cyrkonia to kamień sztuczny. Powoduje to, że po jakimś czasie użytkowania biżuterii z cyrkonią, ich blask słabnie, na powierzchni pojawiają się drobne ryski, a ostre dotychczas krawędzie tracą swój charakter. Do dokładnej analizy i porównań, w praktyce najlepiej wykorzystać lupę. Najlepiej różnice w strukturze obrazuje mikroskop i promienie rentgenowskie, które nie pozostawiają miejsca na domysły.
Cyrkonia, a cyrkon
Wiele osób zastanawia się, czy cyrkonie mają coś wspólnego z minerałem, z którym dzielą nazwę. Jeśli weźmiemy pod uwagę charakterystykę obu kamieni, szybko dojdziemy do wniosku, że podobieństwo jest małe. Różnią je właściwości fizykochemiczne, a wizualnie kolor oraz połysk.
Cyrkonie – zastosowanie
Cyrkonie dzięki swojej uniwersalności i dużej podatności na modyfikacje, zyskały uznanie jubilerów oraz ich klientów. Ten sztuczny kamień jest z powodzeniem wykorzystywany jako element kolczyków, naszyjników, bransolet oraz pierścionków. Niebagatelny wpływ na ten stan rzeczy ma aspekt finansowy. Biżuteria z cyrkoniami jest dużo przystępniejsza cenowo i stanowi wydatek praktycznie na każdą kieszeń.
Cyrkonia jako pomysł na prezent
Cyrkonia jest tańszym odpowiednikiem diamentu, ale nie jest to równoznaczne ze słabą jakością produktu. Ten syntetyczny kamień stanowi wierną imitację diamentu, która bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniu codziennym oraz na wszelkie okazje. Z tego powodu biżuteria z cyrkoniami jest wdzięcznym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby, która lubi się wyróżniać, ale ceni aspekt praktyczny.