Co oznaczają perły w prezencie? Symbolika pereł, przesądy

Co oznaczają perły w prezencie? Symbolika pereł, przesądy

Perły to klasyczna ozdoba, ciesząca się popularnością od czasów starożytnych. Przez wielu jest uznawana za symbol klasy i kobiecości. Jest jednak pewna skaza na ich wizerunku związana z aspektem symbolicznym, która powoduje, że wiele osób nie jest przekonanych do wręczania pereł na prezent. Co ciekawe, takie nastawienie jest zauważalne głównie w Polsce. Z czym konkretnie kojarzą się nam perły i jakie przesądy są z nimi związane? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym wpisie.

Pochodzenie pereł – wierzenia i podania

Jako że perły są materiałem bardzo rzadkim i tajemniczym, w różnych częściach świata pojawiło się sporo interpretacji dotyczących ich pochodzenia. Te domysły są silnie powiązane ze specyfiką regionu, w którym powstały. Na Dalekim Wschodzie w ramach religii hinduistycznej wierzono, że perły były prezentem ślubnym od matki natury dla córki boga Wisznu. W naszym kręgu kulturowym bardziej rozpowszechniona jest wersja grecka, według której perły pojawiły się za sprawą Afrodyty, która wychodząc z morskiej piany spowodowała rozprysk kropel wody, a one stały się perłami. Jest również wersja jeszcze bliższa Polakom – chrześcijańska, spotykana także w naszym kraju. Zgodnie z nią perły to łzy aniołów, a ozdoba ta znajduje się na szyi Marii.

Jak powstaje masa perłowa?

Przejdźmy do aspektu praktycznego. W jaki sposób powstają perły używane do tworzenia ozdób, takich jak naszyjniki, kolczyki czy pierścionki? Najbardziej rozchwytywane i pożądane perły, to te występujące w przyrodzie. Powstają w naturalnym procesie, który ma miejsce gdy do wnętrza małży (rzadziej ślimaka) dostaje się niewielki, podrażniający ją obiekt. W ramach mechanizmu obronnego, organizm wytwarza masę perłową zamykając intruza. Ludzie obserwując ten proces zaczęli hodować perły, wykorzystując opisany sposób działania. Obecnie przeważająca część masy perłowej pochodzi ze środowiska kontrolowanego przez człowieka. Są jeszcze perły syntetyczne, stosowane w przystępniejszej cenowo biżuterii. Zamiennikiem masy perłowej jest w tym przypadku najczęściej kryształ, plastik lub alabaster, pokryty odpowiednią kolorystycznie warstwą.

Perły – symbolika

Perłom przypisywane jest przeróżne znaczenie. Są to zarówno przymioty pozytywne jak i negatywne – tym drugim zostanie poświęcony osobny akapit. Z uwagi na najczęściej występującą jasną barwę, perły są kojarzone z czystością i niewinnością, gdzieniegdzie także dziewictwem. Z kolei kształt nasuwa skojarzenie z doskonałością i pięknem. Nie może to dziwić w kontekście wiązania ich rodowodu z Afrodytą. W starożytności perły były także symbolem miłości, zwłaszcza w ujęciu fizycznym. Posiadają również bardziej ogólną symbolikę i są łączone z pomyślnością, szczęściem czy bogactwem. W kontekście powyższego naturalnym jest, że perły na prezent to tak często rozważana opcja.

Perły i związane z nimi przesądy.

Gdy zaczniemy się zastanawiać skąd wzięły się negatywne skojarzenia związane z perłami, szybko znajdziemy dwa przykłady z dziejów Polski, które z pewnością miały wpływ na ukształtowanie takiego poglądu w naszym kraju. Są to jednak bardziej dowody anegdotyczne, powielane z pokolenia na pokolenie i utrwalające szkodliwy dla pereł stereotyp. Pierwsza z historii dotyczy polskiej szlachcianki Gertrudy Komorowskiej. Sznur pereł, który był przekazywany w jej rodzinie, miał być przyczyną cierpienia osób, które go otrzymywały. Drugi przykład dotyczy Królowej Bony – ma w sobie zarówno element magiczny, jak i odniesienie do syzyfowej pracy. Władczyni, która za życia zerwała naszyjnik z pereł, podobno nocami pojawiała się pod postacią Białej Damy na zamku i codziennie bez skutku próbowała go skompletować. Obie opowieści łączy fakt, że przyczyną nieszczęść miały być podarowane perły. Jednak czy rzeczywiście przynoszą one pecha?

Perły na prezent

Przez wiele lat w Polsce pokutowały niekorzystne dla perły przesądy. Zgodnie z nimi ozdoba kupiona na prezent stawała się źródłem nieszczęść dla osoby obdarowanej, zwłaszcza jeśli kupił je mężczyzna. Tę narrację przeniesiono wkrótce na tradycje ślubne, dopisując zakup pereł dla Pany Młodej do zbioru czynności niezalecanych. Przykład podejścia do tego tematu w Polsce i za granicą pokazuje jasno, że jest to kwestia światopoglądowa. Jeśli bliska nam osoba nie jest przesądna, nie ma przeciwwskazań, aby obdarować ją perłami. W końcu posiadają wiele pozytywnych przymiotów, a przecież osobie której kupujemy prezent życzymy jak najlepiej. Są uważane za symbol nowego otwarcia, co dodatkowo zwiększa repertuar okazji, na jakie mogą zostać podarowane.

Dla kogo perły?

Perły są wdzięcznym dodatkiem, który przy doborze odpowiedniej ozdoby potrafi być bardzo uniwersalny. Niekoniecznie trzeba przecież kupować wystawny naszyjnik – można zdecydować się na pierścionek z masą perłową lub subtelne kolczyki. Tego typu prezent będzie strzałem w dziesiątkę dla Mamy, Babci, ale również niezależnie od wieku, po prostu dla fanek klasycznej biżuterii. Niezależnie od indywidualnego podejścia do przesądów, perły to symbol dobrego smaku i gustu oraz uosobienie piękna.