Bolące uszy od kolczyków - dlaczego uszy bolą i jak sobie z tym radzić?

Bolące uszy od kolczyków – dlaczego uszy bolą i jak sobie z tym radzić?

Ból uszu spowodowany noszeniem kolczyków nie musi pojawiać się jedynie krótko po przekłuciu małżowiny. Ten jest naturalny i z reguły mija po krótkim czasie, w przeciwieństwie do objawów towarzyszących alergii na kruszec, z którego wykonane są kolczyki. Dyskomfort może pojawić się również z innych, mniej oczywistych powodów. Jakich? Zapraszamy do naszego wpisu. Dowiesz się z niego również co można zrobić, aby tym przykrym sytuacjom zapobiec.

Ból ucha od kolczyka

Myśląc o zakupie kolczyków, najczęściej skupiamy się na walorach estetycznych i tym, do czego biżuteria będzie pasowała. Warto pamiętać, że równie ważnym (jeśli nie ważniejszym) aspektem zakupu jest materiał, ogólna jakość wykonania i waga ozdoby. Sytuacja, w której zamiast radości i swobody towarzyszy Ci irytacja, z pewnością nie będzie należeć do przyjemności. Poniżej omawiamy, z czego wynikają najczęstsze problemy związane z noszeniem ozdób w uszach.

Ból uszu od kolczyków – alergia na metal

Pierwsze niepokojące oznaki alergii można zauważyć w prosty sposób. Będzie to lekkie podrażnienie, nietypowe ślady na skórze lub pieczenie w miejscu styku metalu ze skórą. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, pierwszym co możesz zrobić będzie odizolowanie czynnika alergizującego. Szybkim i skutecznym sposobem jest pomalowanie zatyczki kolczyka lakierem bezbarwnym do paznokci. Dzięki temu unikniesz kontaktu skóry z alergenem. Możesz również spróbować wymienić kłopotliwe kolczyki na odpowiednik z innego kruszcu. Ból uszu od kolczyków wcale nie oznacza, że musisz na stałe zrezygnować z tej ozdoby. Mając takie doświadczenie, wykorzystaj je przy wyborze następnych kolczyków. Unikaj metali i stopów, które powodują dyskomfort. Na rynku jest duży wybór biżuterii wykonanej z bardziej bezpiecznych pod tym kątem surowców, takich jak stal chirurgiczna, tytan, czy platyna. Jeśli jesteś przywiązana do złota lub srebra, upewnij się, że kruszec nie ma domieszki niklu – jego obecność jest najczęstszą przyczyną alergii.

Ból uszu przy noszeniu zbyt dużych i ciężkich kolczyków

Ta kwestia jest mocno indywidualna i trzeba po prostu zwrócić uwagę, kiedy pojawi się dyskomfort. Początkowe objawy przeciążenia mogą być podobne do alergii i objawiać się podrażnieniem i bolącą dziurką od kolczyka. Warto mieć na uwadze, że ozdoba, która u jednej osoby nie wywoła żadnej reakcji, u osoby bardziej wrażliwej na ból może spowodować dolegliwość. Na własny użytek można wykonać “testy obciążenia”. Jeśli dysponujesz kolczykami o różnej wadze, możesz z czasem zakładać coraz większe, tak aby sprawdzić, czy komfort z ich użytkowania nie będzie zakłócony.

Ból ucha spowodowany zbyt długim noszeniem kolczyków

Czas to czynnik, który odgrywa rolę w każdym procesie. Jest jednym z częstszych powodów pojawiania się bolesności podczas noszenia biżuterii. Jeśli nosimy kolczyki przez wiele godzin dziennie w pracy, a do tego decydujemy się na taką ozdobę w czasie wolnym, dla naszego ucha może to być zwyczajnie za dużo. Pamiętaj, że pojawienie się dyskomfortu czy bólu zawsze powinno być sygnałem alarmującym, który powinien Cię skłonić do poszukania przyczyny takiego stanu rzeczy.

Ból przy rzadkim noszeniu kolczyków

Dolegliwości bólowe mogą pojawić się również jeśli jesteśmy po drugiej stronie skali i kolczyki zakładamy okazjonalnie. Jest to naturalna kolej rzeczy – ciało odzwyczaja się od ozdoby, dziurka w uchu goi się i później potrzeba trochę czasu, aby na nowo “zespolić” kolczyki z uchem. Taki proces na początku może być nieprzyjemny, lecz z reguły wystarczy kilka dni ich ciągłego noszenia, aby w pełni pozbyć się dyskomfortu. Jeśli chcesz na nowo wytworzyć nawyk po dłuższej przerwie, najlepiej wybierz lekkie kolczyki, które na start nie spotęgują przykrego wrażenia.

Bolące uszy – za mocno ściśnięty kolczyk

Kolejna przyczyna bolesności jest już w pełni zależna od nas, jako użytkowników biżuterii. Chodzi o zbyt ciasno zapięte sztyfty. Musimy się tutaj zdać na wyczucie i tak dopasować zapięcie, aby nie zaburzyć dopływu krwi do płatka ucha. Odpowiednio zamknięty sztyft musi umożliwiać ruch kolczyka w dziurce i nie powodować ucisku.

Spuchnięte ucho od kolczyka

Opuchlizna może pojawić się w wyniku jednego czynnika lub kilku, np. jeśli podrażnimy ucho nosząc kolczyki zbyt długo, a później założymy ozdobę bez jej zdezynfekowania. W ten sposób rośnie szansa na infekcję, bo łatwiej o mikrourazy. Jeśli już do niej dojdzie, najważniejsze by zabezpieczyć ranę. Zakażenie musi zostać w pełni wyleczone zanim ponownie założymy kolczyki. Mogą w tym pomóc specjalne środki wspomagające regenerację.

Co robić, by poprawić komfort noszenia kolczyków?

Poniższe porady sprawdzą się zarówno jako uniwersalne zasady chroniące przed bólem uszu, jak i coś czego warto przestrzegać, gdy już się z nim mierzymy.

1. Upewnij się, że zapięcie kolczyka nie jest zbyt ciasno zapięte.
2. Zaopatrz się w preparaty do higieny – warto systematycznie przemywać zarówno kolczyki jak i ucho, aby zminimalizować ryzyko infekcji.
3. Unikaj spania na boku – może to być bolesne jeśli nie zdejmiesz kolczyków lub pogłębiać ból w przypadku już istniejącej dolegliwości.
4. Zwróć uwagę na jakość kolczyków – jeśli klasa stopu jest niska, w okolicach dziurki może pojawić się czarny nalot lub alergia skórna.
5. Zwracaj uwagę na wszystkie niepokojące odczucia – to klucz do swobody i komfortu noszenia każdej ozdoby.