Białe czy żółte złoto? Cena, właściwości

Białe czy żółte złoto? Cena, właściwości

Złoto to klasyczny kruszec wykorzystywany w jubilerstwie, naturalnie kojarzony z elegancją i klasą. Jednak nawet klasyka ulega z czasem zmianom. Jako konsumenci i koneserzy biżuterii, od jakiegoś czasu możemy obserwować rosnącą popularność wyrobów wykonanych z różowego i białego złota. Na rynku przybywa tej nieco bardziej urozmaiconej biżuterii, jednak i żółta odmiana ma swoich zagorzałych fanów. W poniższym wpisie zajmiemy się odpowiedzią na pytanie jak powstają różne odmiany złota oraz przeanalizujemy wpływ obecności innych metali na właściwości oraz cenę stopu.

Tradycyjna złota biżuteria – czy to na pewno czyste złoto?

Jeśli zaczniemy szukać informacji jak powstają inne odmiany złota, szybko zrozumiemy, że dzieje się to poprzez dodanie do bazowego stopu innych metali. Może to być miedź, pallad lub nikiel. Jest to powszechnie stosowana praktyka, która ma miejsce również w kontekście tworzenia biżuterii z klasycznego złota. Jubilerzy dodają do niego inne metale, aby zapewnić surowcowi odpowiednie właściwości, takie jak twardość lub odporność na zarysowanie. Domieszka ma również wpływ na odcień oraz oczywiście wartość końcowego produktu.

Żółte złoto – czym jest?

Gdy myślimy o złocie jako kruszcu, pewnie najczęściej przyjdzie nam do głowy żółty metal, kojarzony z obrączkami, medalami czy sztabkami. Żółte złoto jest faktycznie najbliższe temu wyobrażeniu. W jego przypadku do uzyskania finalnego stopu, wykorzystywane jako dodatki są cynk, srebro lub miedź. Dzięki odmierzeniu optymalnych proporcji, metal zachowuje swą klasyczną barwę, jednocześnie zyskując odpowiednie właściwości. Oczywiście nawet w przypadku żółtego złota możliwe są małe wahania barwy i przesuwanie jej w kierunku bardziej delikatnej lub mocno intensywnej żółci. Większa ilość srebra sprawi, że stop będzie jasnożółty, natomiast zwiększenie proporcji miedzi da efekt odwrotny. Może nawet sprawić, że barwa zbliży się do różu lub czerwieni.

Białe złoto – co to jest i jak się je uzyskuje?

Białe złoto powstaje dzięki dodaniu do oryginalnego stopu metali o mocnej, jasnej barwie, takich jak srebro, nikiel czy pallad. Domieszka ostatniego z nich podnosi wytrzymałość stopu, ale tym samym i cenę wyrobów, które są z niego wykonywane. Pozwala jednak na dłuższe cieszenie się biżuterią, zwłaszcza tą, która jest noszona na co dzień i jest narażona na uszkodzenie metalowej powłoki. To sprawia, że pierścionki i obrączki z białego złota są prawdziwym hitem, łącząc wyróżniający się wygląd z bardzo dużą wytrzymałością. Białe złoto to stop balansujący kolorystycznie na pograniczu srebra i złota. Może to być dla wielu osób zaskoczeniem, ponieważ gotowe wyroby jubilerskie z tego metalu cechują się bardzo jasną barwą. Jest to jednak zasługa dodatkowego zabiegu, jakim jest rodowanie. Polega on na nałożeniu warstwy metalu szlachetnego, który wpływa na zmianę koloru powłoki i zwiększenie jej wytrzymałości oraz połysku.

Ile kosztuje białe złoto?

Kwestia ceny jest zależna od różnych czynników. Przy jej szacowaniu należy wziąć pod uwagę próby metali użytych do wykonania wyrobu, obecność rzadkich składników – takich jak np. pallad, a także uwarunkowania przy wyrobie biżuterii. Wysokokaratowe białe złoto cechuje się dużą twardością, co znacząco zwiększa koszty produkcji ozdób z tego materiału. Cenę wykonanej z białego złota biżuterii oczywiście podniesie również obecność drogich lub dużych kamieni szlachetnych. Reasumując, wybór ozdoby z białego złota może okazać się większym wydatkiem, niż gdybyśmy zdecydowali się na odpowiednik z żółtego złota.

Jakie złoto jest najdroższe?

Zwycięzcą w tej kategorii jest białe złoto. Ten wyrafinowany metal potrafi być bardzo kosztowny jeśli chodzi o składowe stopu, stanowi również wyzwanie dla specjalistów zajmujących się jego obróbką. Nic dziwnego, że przykuwa uwagę klientów i jest tak często wybieranym kruszcem pod kątem zakupu biżuterii. Każdy chce posiadać niezwykłe przedmioty lub obdarowywać nimi bliskich, a biżuteria wykonana z wysokiej jakości białego srebra z pewnością się do takich zalicza.